2023-2025 8X23011 - Identifikace obranných mechanismů proti škodlivým a agresivním patogenům ekonomicky významných dřevin

https://starfos.tacr.cz/projekty/8X23011?query=7r6yaac75cba

 

Prof. Dr. Jaroslav Ďurkovič

Technická univerzita vo Zvolene, SK 

Dr Ivan Milenković

University of Belgrade – Faculty of Forestry 

 

Projekt mnohostranné vědeckotechnické spolupráce v Podunajském regionu jehož hlavním cílem je rozšíření již navázané spolupráce, výměna znalostí prostřednictvím stáží, výchova talentovaných mladých vědců a příprava konsorcia, které by mohlo soutěžit o evropské výzkumné projekty. Celkovým cílem výzkumu je určit reakci stromů na histologické a molekulární úrovni na přítomnost vybraných patogenů a jejich kombinací. Naší ambicí je nalézt biochemické a anatomické mechanismy obrany stromů proti škodlivým a agresivním patogenům způsobujícím značné ekonomické a ekologické ztráty v lesích. 

 

 
 
   
 
 

2023-2025 GAČR 23-07376S - Modulace tepelné stresové reakce signální dráhou cytokininu u Arabidopsis

https://starfos.tacr.cz/projekty/GA23-07376S?query=xijaaac76bha

Tepelná stresová reakce (HSR) se vyvinula k ochraně rostlin před negativními dopady tepelného stresu (HS) na jejich fitness a reprodukci. Porozumění mechanistickým základům HSR je vysoce důležité vzhledem ke globálnímu oteplování. Hormon cytokinin (CK) je znám svou schopností ovlivňovat citlivost rostlin k HS. Přesná role signální dráhy CK v HSR zůstává neobjasněna. Pro její porozumění budou zkoumány účinky modulace hladin CK a jeho signální dráhy na HSR u Arabidopsis s využitím souboru omických přístupů. Budou studovány nejdříve na úrovni celých rostlin. S cílem vyhodnotit role fylotaxe a ontogeneze budou molekulární procesy, na nichž spočívá HSR, analyzovány v listech 3 a 6 na počátku a na konci fáze expanze jejich buněk. Budou odhaleny molekulární sítě řídící zvýšení HSR působením CK. Relativní fyziologická významnost jejich klíčových uzlových bodů bude posouzena genetickými a farmakologickými přístupy. Získané znalosti mohou najít využití pro zvyšování odolnosti plodin vůči HS v rámci navazujících projektů.
 
   
 
 

 2023-2024 8J23DE004 Role rostlinného hormonu cytokininu v tvorbě sekundárních metabolitů a formování komunikace mezi rostlinou a mikroorganismy.

     https://starfos.tacr.cz/projekty/8J23DE004?query=ukoaaadbetya

Prof. Dr. Stanislav Kopřiva

Institute for Plant Sciences, Cologne Biocenter, University of Cologne 

Pomocí transgenních linií a farmakologických přístupů umožňujících modulaci endogenní hladiny cytokininů budeme pozorovat efekt změny v homeostázi cytokininů na navození interakce mezi rostlinou a bakteriemi. Změny budou sledovány na úrovni fyziologických parametrů, produkce sekundárních metabolitů a rostlinného lipidomu a proteomu včetně případných posttranslačních modifikací proteinů (např. fosforylace a modifikace histonů). Navážeme na tyto experimenty a doplníme je o interakce s patogenními bakteriemi. Výsledky fyziologických a molekulárních analýz z obou studií následně porovnáme a vyhodnotíme roli cytokininů. 

 

 
 
   
 
 

 2023-2026 CROP PRIME - Stabilising crop yield under unfavourable conditions by molecular priming

https://www.cropprime.eu/

 
Dnešní zemědělský průmysl musí pod tlakem klimatické krize dodávat stále větší množství potravin a krmiv. Spotřebitelé a regulátoři navíc stále více požadují řešení šetrná k životnímu prostředí pro boj s abiotickým a biotickým stresem spojeným se ztrátami výnosů. Biostimulanty představují alternativu k syntetickým agrochemikáliím a mohou trvale zlepšovat produktivitu plodin. Je zapotřebí vědecky podložené pochopení jejich příznivých účinků a také cesty pro jemné doladění jejich bioaktivity. Projekt CropPrime financovaný EU si klade za cíl objasnit molekulární mechanismy, které jsou základem stresové primární aktivace, a dodat optimalizované biostimulanty, které působí proti ztrátám na výnosech vyvolaných stresem. K dosažení tohoto úkolu spojí přední vědci zabývající se rostlinami v oblasti signalizace abiotického a biotického stresu z Evropy, Afriky a Jižní Ameriky své síly s průmyslovým partnerem specializujícím se na výrobu a marketing biostimulantů.
 
 
 

2023-2026 Plant pest prevention through technology-guided monitoring and site-specific control

http://www.purpest.eu/

Předpokládá se, že invaze škůdců porostou se změnou klimatu. To představuje velkou hrozbu pro potravinové systémy. Prevence ohnisek a včasné odhalení jsou v Evropě nejvyšší prioritou. V této souvislosti projekt PURPEST financovaný EU vyvine a předvede inovativní senzorovou platformu, která dokáže rychle detekovat pět různých škůdců, zastavit jejich usazování a snížit vstupy pesticidů alespoň o 50 %. Senzor je založen na detekci těkavých organických sloučenin specifických pro škůdce (VOC) emitovaných škůdci a/nebo napadenými hostitelskými rostlinami i škůdci. 

 


2022-2024 GAČR 22-17092S - Redoxní signalizace na chromatin během stresových reakcí v rostlinách

https://starfos.tacr.cz/projekty/GA22-17092S?query=qrhaaadbmxpa

Nepříznivé podmínky prostředí spouští rozsáhlé přeprogramování transkripce, které je částečně regulováno na úrovni chromatinu a dodává aktivitě transkripčních faktorů významný kontext. Vlastnosti chromatinu, jako jsou posttranslační modifikace histonů, jsou dynamicky upravovány enzymy při odpovědi na abiotické a biotické podněty. V rostlinách Arabidopsis najdeme evolučně zachovaný komplex SAGA, což je multifunkční transkripční koaktivátor zapojený do acetylace histonů, a zároveň reguluje řadu stresových a vývojových programů. I přes jeho obrovský vliv na genovou expresi nejsou v současné době známé molekulární mechanismy, jak se podílí na regulaci acetylace histonů. V tomto projektu prozkoumáme, jak redoxní regulace ovlivňuje distribuci histonových acetylací přenášených komplexem SAGA, jeho proteinové složení a cílové geny. Výsledky tohoto projektu odhalí centrální mechanismy regulace genové exprese za stresových podmínek a připraví cestu k epigenetickému inženýrství plodin odolných vůči změně klimatu.

 

 

  

 

8/2024

 

 

7/2024

 

4/2024

3/2024

12/2023

11/2023

 

 

 

7/2023

 

 

 

 

5/2023

 

4/2023

3/2023

 

 

 12/2022


 


 


 

 


 


Gratulujeme Markétě k získání ceny rektora Mendelovy univerzity v Brně!



 


 


 


 




 


 

  


 


 


 

 


 

 

 


 

 


 

 

  

  

 

 


 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 


 

  


 


 


 


 

 


 

 

 


 

 


 

 


 


 

 

 






 

2019

2018

 

2017

2016
2015
2014
 
2013

 

  • 2018-2023 

Centrum experimentální biologie rostlin

 

Náplní projektu je objasnit mechanismy, jimiž rostliny reagují na vlivy vnějšího prostředí, zahrnující jak abiotické, tak biotické stresy a jejich kombinace. Šíře přístupů (od buněčné úrovně až po vývoj plodů) a metodik (transkriptomika, proteomika, hormonomika, těkavé látky) umožní získat komplexní obraz dynamické odezvy rostlin na vnější prostředí. Projekt je řešen ve spolupráci s Ústavem experimentální biologie rostlin AV ČR

Název projektu: Centrum experimentální biologie rostlin
Číslo projektu:  CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000738
Termín řešení projektu: 1. 7. 2018 – 30. 6. 2023


  • 2016-2022 

Výzkumné centrum pro studium patogenu z rodu Phytophthora

 Cílem projektu je vybudovat internacionalizovaný excelentní výzkumný tým zaměřený na výzkum patogenů rodu Phytophthora (Chromalveolata, Heterocontophyta, Oomycetes) na dřevinách.  Choroby z rodu Phytophthora způsobují celosvětově více než 66 % chorob kořenového vlášení a více než 90 % chorob kořenového krčku u dřevin. Internacionalizovaný výzkumný tým bude tvořit absolutní světovou špičku výzkumu v této problematice za  využití infrastruktury výzkumného prostředí Brna ve  spolupráci se špičkovými  pracovišti v zahraničí. Řešením projektu bude prohloubeno poznání globální diverzity rodu, jeho evoluční historie, mechanismů mezidruhového křížení a faktorů adaptability stejně jako molekulárních mechanismů, které ovlivňují odolnost a náchylnost dřevin vůči poškození. Získané unikátní poznatky budou následně použity pro řešení ochrany a obrany a zamezení šíření těchto patogenů v rámci přírodních ekosystémů. Výstupy budou poskytnuty subjektům v aplikační sféře zabývajících se pěstováním a distribucí dřevin. Projekt je řešen ve spolupráci s Ústavem ochrany lesů a myslivosti LDF.

Název projektu: Výzkumné centrum pro studium patogenů z rodu Phytophthora
Číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/15_003/0000453
Termín řešení projektu: 1. 12. 2016 – 31. 10. 2022
Stránky projektu: 
CZ.02.1.01/0.0/0.0/15_003/0000453 - Výzkumné centrum pro studium patogenu z rodu Phytophthora


  • 2019-2023 

Identifikace metabolitů korelujících s kvantitativní rezistencí k Phytophthora infestans

Cílem řešení projektu je nalezení skupiny metabolitů, které budou fungovat jako biomarkery selekce šlechtitelských materiálů rodu Solanum s horizontální (trvalou) rezistencí nejzávažnějšímu patogenu bramboru Phytophthora infestansProjekt je řešen ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským a VESA Velhartice.

Název projektu: Identifikace metabolitů korelujících s kvantitativní rezistencí k Phytophthora infestans
Číslo projektu: QK1910045
Termín řešení projektu: 1. 1. 2019 – 31. 12. 2023


  • 2/2016 - 12/2020 

CEITEC 2020

Vývojová a produkční biologie - omické přístupy - Břetislav Brzobohatý

 

Jsme součástí centra excelence CEITEC. Více informací najdete zde

Participujeme rovněž v CEITEC PhD programu.

 

 


  • 2021-2023 IGRÁČEK - Beating the heat: A system biology approach towards heat-stress resilient crops
  • 2020-2022 GAČR 20-26232S - Interakce mezi chladem a světlem v chladové aklimatizaci Arabidopsis – ontogenní a fylotaktický pohled
  • 2021 IGA - Biologická kontrola jako nástroj pro zmírnění abiotického stresu rostlin
  • 2021 IGA - Vysokorozlišovací omická analýza pro identifikaci lokálních změn v rostlinném pletivu vystaveném účinkům patogenního organismu
  • 2020-2022 8J20DE007 - Role HSP proteinů v infekci Plasmodiophora brassicae.
  • 2018-2019 7AMB18DE015 - Komplexní analýza onemocnění nádorovitosti kořenů a jeho možné biologické kontroly endofytickou houbou.

Prof. Dr. Jutta Ludwig-Müller
Institute for Botany, Technische Universität Dresden (Germany)

 


  • 2017-2019 GAČR 17-04607S - Interakce mezi světlem a cytokininy v kontrastních ekotypech Arabidopsis
RNDr. Radomíra Vaňková, CSc.
Ústav experimentální botaniky AV ČR, v.v.i.

  • 2017-2018 7AMB17AT027 - Cílená degradace proteinů v odpovědi na rostlinný hormon cytokinin. 

Ao. Univ.‐Prof. Dr. Andreas Bachmair
Max F. Perutz Laboratories, University of Vienna (Austria).


  • TÜBITAK/14/012 - Total Leaf and Nuclear Proteome Response to Drought Stress in Tomato Plants with up-regulated Cytokinin Synthesis

Prof. Anne Frary
The Doganlar/Frary Laboratory for Plant Molecular Genetics and Breeding / İzmir Institute of Technology, Turkey


Univ.-Prof. Dr. Wolfram Weckwerth Molecular Systems Biology / University of Vienna, Austria




Zemedelska 1, 613 00, Brno


E-mail:

umbr [at] mendelu.cz

Head of Department:

doc. Mgr. Martin Černý, Ph.D.